Historie Gislinge boat

Z lodi se zachoval kýl, zadní vaz a tři řady klinkerové obšívky spojené ocelovými nýty. Loď byla celá vyrobena z dubového dřeva a pomocí dendrochronologie (datování pomocí letokruhů stromů) byla postavena okolo roku 1130, tedy na konci doby vikingské. Použitou technologií a vlastnostmi odpovídá lodím stavěným v 11. a 12. století na severu Evropy. Oproti jiným se vyznačuje nízkým ponorem 25 cm, který ji předurčuje pro plavbu ve vodách blízkého fjordu s poměrně plytkou vodou s maximální hloubkou 7-8 m.

Rekonstrukcí lodě a plavebními zkouškami bylo zjištěno, že mohla mít čtyři řady planěk obšívky uchycené na tvarovaný přední a zadní vaz a případně pátou, zvyšující kapacitu lodě, která je uchycena pouze k horní řadě obšívky. Přední a zadní vaz jsou typicky vydlabány do tvaru "V" z jednoho kusu dřeva. Prkna pro výrobu obšívky byla rozštíplého kmene sekerou otesány na tloušťku ½ palce (cca 12 mm). Pro výrobu žeber lodě jsou použity vhodně rostlé části stromů, stejně jako pro další tvarové dílce, které jsou k obšívce přichyceny pomocí dřevěných kolíků. Kormidlo lodě je stejně jako u všech ostatních lodí z této doby umístěno na pravoboku. Tato strana lodi se v námořní terminologii nazývá právě podle typického umístění kormidla styrbord, starboard nebo steuerbord.


Loď z Gislinge

Byla nalezena v roce 1993 na severu Dánského pobřeží během melioračních prací nedaleko vesnice Gislinge. Tato vesnice se nachází nedaleko zálivu Lammefjord. Byla to oblast vyhledávaná zemědělci a osadníky, kteří zde nacházeli dobrou půdu a podmínky pro chov ovcí. Podle místa nálezu se nezdá, že by se loď potopila. Byla spíše opuštěna po velmi intenzivním užívání, které mohlo podle provedených oprav a opotřebení trvat až 50let. To znamená, že se na dědově lodi plavil ještě jeho vnuk a užíval ji k práci ve vodách fjordu.


Loď má délku 7,7 m, šířku 1,5 m a samotná váží 380 kg. Předpokládaná hmotnost nákladu do 1000 kg představuje například 4 muže a 10 ovcí. Měla možnost využít tři páry vesel a čtvercovou plachtu o ploše 12 m2. Z těchto parametrů můžeme předpokládat, že to byla loď pro každodenní práci, ať už jako transportní nebo větší rybářská loď.


Podle lodí z této dob byla navržena takeláž pro čtvercové oplachtění. Stěžeň je sklopný a uchycený dvěma páry lan (vantů) a jedním dopředným lanem (štag). Čtvercová plachta z valchované vlny nebo lnu na pohyblivém ráhnu umožňuje při dobrém nastavení i křižování proti větru. Při silnějším větru je ji možné zmenšit pomocí pomocných lanek (refů)

Loď postavená podle vzoru lodi z Gislinge umožňuje díky své váze a rozměrům transport za osobním autem a pro vedení lodě není díky velikosti plachty nutné žádné speciální oprávnění pro plavbu na vodních cestách. Loď také není nutné úředně registrovat jako malé plavidlo.

11.6.2019 Miroslav Hlavačka

Zdroj: https://www.vikingeskibsmuseet.dk

Projekt lodi z Gislinge

Tento projekt je aktivitou Muzea vikingských lodí v Dánském Roskilde. Muzeum se zabývá nejen vystavováním nalezených vraků lodí z okolí Roskilde, ale i udržováním tradice stavby lodí a ověřováním stavebních postupů a lodní konstrukce z doby vikingské. V dílnách muzea byly postaveny desítky rekonstrukcí lodí podle nalezených vraků. Plavební vlastnosti těchto lodí byly poté ověřeny na mořích o oceánech a to lodě válečné, obchodní, ale také malé rybářské, které vznikaly podle nálezů a tradice stavby severských lodí, která se udržela v téměř nezměněné podobě po dobu tisíce let až do 20 století.

V Roskilde se rozhodli zpřístupnit a sdílet stavební plány a technologie veřejnosti. Za tímto účelem vybrali právě loď nalezenou poblíž vesnice Gislinge.

Díky dvěma rekonstrukcím jsou k dispozici plány a zkušenosti od profesionálních stavitelů lodí. Loď Gisle v roce 2015 a Langóe v roce 2016. Rekonstrukce se liší v detailech provedení kýlu a výšky obšívky trupu. Tato část lodi se nezachovala. Představu o přesném tvaru a možném využití lodě nám tak dávají až zkušenosti s plavbou a tradice lodního stavitelství. Kdokoliv z veřejnosti se může pokusit o svou vlastní rekonstrukci a sdílet informace o svém projektu s ostatními staviteli.

Více informací o projektu můžete najít na stránkách muzea https://www.vikingeskibsmuseet.dk

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky